پدیدار شدن آثار اولیه كرونا بر اقتصادهای شرقی

كرونا كار خودش را كرد!

كرونا كار خودش را كرد! ساسان گستر: رشد معاملات مسكن در چین و رشد اقتصادی در تایلند تحت تاثیر شیوع ویروس كرونا شدیدا كاهش پیدا كرده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، تا اختتام ماه ژانویه رشد معاملات مسكن در چین به كمترین سطح خود در طول دو سال اخیر رسیده است و كارشناسان دلیل اصلی كاهش شدید تقاضا در بخش مسكن را شیوع ویروس كرونا عنوان می كنند. باتوجه به اهمیت بخش مسكن در رشد اقتصادی چین انتظار می رود كه كل رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه نخست امسال كاهش پیدا كند.
بطور متوسط قیمت مسكن در ۷۰ شهر بزرگ جهان در ماه ژانویه تنها ۰.۲ درصد و بر اساس سالانه نیز تنها ۶.۳ درصد افزایش داشته است. در شرایطی كه تابحال ویروس كرونا جان بیشتر از ۱۷۷۰ نفر را گرفته و بیشتر از ۷۰ هزار نفر را مبتلا كرده است سرمایه گذاری ها در زیرساخت ها و پروژه های عمرانی با ركود نسبی مواجه گشته اند.
ژانگ دا وی، تحلیل گر بازار مسكن در پكن اظهار داشت: بطور كلی ركود مسكن تعمیق خواهد شد و انتظار داریم كاهش رشد در این بخش در ماه فوریه حتی از ماه ژانویه نیز بیشتر باشد.
از طرف دیگر رشد اقتصادی تایلند نیز به كمترین سطح پنج سال اخیر رسیده است. تایلند كه بعنوان دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه آ. سه. آن وابستگی زیادی به تجارت خارجی دارد از ماه های قبل نیز به خاطر جنگ تجاری آمریكا و چین تحت فشار قرار گرفته بود.
طبق اعلام مركز آمار تایلند، در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی این كشور به ۲.۶ درصد رسیده كه ۰.۵ درصد كمتر از پیش بینی های قبلی و ضعیف ترین رشد سالانه ثبت شده در این كشور از سال ۲۰۱۴ بوده است. در سه ماهه پایانی سال نیز رشد اقتصادی تنها ۰.۲ درصد اندازه گیری شده است.
سازمان برنامه ریزی تایلند در گزارشی اعلام نمود كه پیش بینی خود از رشد اقتصادی امسال این كشور را به ۱.۵ تا ۲.۵ درصد كاهش داده كه دارای اختلاف معناداری با رشد پیش بینی شده قبلی ۲.۷ درصدی تا ۳.۷ درصدی است.
هفته گذشته نیز دن ناكورنتاب، رئیس بانك مركزی تایلند گفته بود به سبب شیوع ویروس كرونا این بانك انتظار دارد رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ رقمی كمتر از دو درصد باشد.
انتظار می رود تایلند امسال ۳۷ میلیون توریست را جذب نماید كه حدودا دو میلیون نفر كمتر از رقم ثبت شده در سال قبل است. صادرات نیز احیانا كاهش پنج درصدی را خواهد داشت كه بخش بزرگی از آن مربوط به چین خواهد بود.1398/12/02
13:41:50
5.0 از 5 امتیاز
3964
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات