دو فصل با ارقام درشت اقتصاد ایران

دو فصل با ارقام درشت اقتصاد ایران ساسان گستر: در نیمه ابتدایی امسال شاخص های كلان اقتصادی با تغییرات متفاوتی همراه بود كه در بخش های مختلف قابل بررسی است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اخیرا بانك مركزی تغییرات شاخص های عمده اقتصادی در دو فصل ابتدایی سال جاری را منتشر نمود.

جمعیت ۸۰ میلیونی ایران

بر اساس این گزارش، تا آخر نیمه اول امسال جمعیت ایران به بیش از ۸۰ میلیون نفر رسیده كه برای شهرها بالغ بر ۶۰ میلیون و روستاها بیش از ۲۰ میلیون نفر است. رشد جمعیت ۱. ۳ و تراكم جمعیت ۴۹. ۱ نفر در هر كیلومتر مربع است. در سه ماهه دوم امسال جمعیت فعال ۲۷ میلیون نفر و نرخ بیكاری ۱۱. ۷ درصد بوده است.

رشد اقتصادی ۴. ۵ درصد

در بررسی جزئیات متغیرهای كلان اقتصادی تولید ناخالص داخلی حدود ۴. ۵ درصد در نیمه اول امسال رشد داشته است كه در سه ماهه دوم به ۴. ۶ همراه با نفت و ۴. ۳ بدون نفت می رسد.

تورم ۹. ۹ درصد

براساس آمارهای بانك مركزی شاخص بهای كالا و خدمات مصرفی در ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه امسال به ۹. ۹ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه ۸. ۴ درصد و تورم ماهانه ۰. ۳ درصد گزارش شده است.

بدهی های خارجی به ۹۴۴۴ میلیون دلار رسید

در بررسی تغییرات مالی در بخش خارجی هم تراز حساب تجاری به ۷۴۴۱ میلیون دلار رسیده است. تراز بازرگانی حدود ۱۰ میلیون و ۷۲۶ هزار دلار بوده كه در این بین صادرات كالا ۴۴ میلیون و ۲۷۸ هزار دلار و واردات كالا تا ۳۳ میلیون و ۵۲۵ هزار دلار ثبت شده است. این ارقام با محاسبه نرخ دلار در بازار بین بانكی با ۳۲۶۶ تومان گزارش شده است.

خالص دارایی های خارجی بانك مركزی ۱۸۷ هزار میلیارد تومان شد

جریان دارایی های خارجی بانك مركزی هم نشان داده است كه مجموع آن در انتها شهریورماه امسال به ۱۱۸۷ هزار میلیارد تومان رسیده كه حدود ۰. ۸ درصد رشد دارد. دارایی های خارجی بانك ها هم حدود ۱۹. ۴ درصد رشد داشته و به ۶۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا كرد. در مجموع سیستم بانكی نزدیك به ۲۴۹ هزار میلیارد تومان دارایی خارجی دارد كه این رقم رشد ۴. ۹ درصدی داشته است.

دولتی و غیردولتی چقدر به بانك ها بدهكارند؟

آخرین گزارش ها از آن حكایت می كند كه در انتها دو فصل ابتدایی امسال بدهی بخش غیردولتی به بانك ها بالغ بر ۹۹۱ هزار میلیارد تومان بوده كه ۱۷. ۷ درصد افزایش دارد. در عین حال كه بخش دولتی هم در ترازنامه بانك ها تا ۲۳۷ هزار میلیارد تومان بدهی دارند كه ۱۶. ۳ درصد رشد برای آنها ثبت شده است.

بدهی ۱۱۰ هزار میلیاردی بانك ها به بانك مركزی

با وجود طلبی كه بانك ها از دولت و بخش غیردولتی دارند خود هم از بدهكاران بزرگ به بانك مركزی به شمار می روند، به گونه ای كه در انتها نیمه اول امسال بانك های تجاری حدود ۶۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بانك مركزی بدهكاری دارند كه با رشد ۷۰ درصدی همراه بوده است. بانك های تخصصی هم بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان به بانك مركزی بدهی دارند، ولی این رقم حدود ۱۷ درصد كاهش دارد.

رشد ۱۰. ۹ درصدی نقدینگی

در آخر نیمه اول امسال حجم نقدینگی حدود ۱۰. ۹ درصد رشد دارد. این متغیر در انتها هشت ماهه اول امسال حدود ۱۴۲۴ هزار میلیارد تومان گزارش شد. در انتها نیمه اول سال جاری حجم پول بعنوان بخشی از نقدینگی ۳. ۲ درصد، شبه پول ۱۲ درصد و سپرده های بخش دولتی تا ۱۱. ۶ درصد رشد دارد.

درآمد ۳۳ هزار میلیاردی در ۶ ماه

اما در بررسی وضعیت مالی دولت باید خاطرنشان كرد كه در انتها نیمه اول امسال درآمدها به حدود ۳۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده و دولت حدود ۵۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت های هزینه ای داشته است. واگذاری دارایی های سرمایه ای یعنی فروش نفت و فرآورده های آن ۲۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده و در مقابل تا ۷۰۰۰ میلیارد تومان فقط بابت بودجه های عمرانی پرداخت شده است. بانك مركزی گزارش داده كسری تراز عملیاتی و سرمایه ای دولت در انتها نیمه اول سال جاری به حدود ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

شروع صعود دلار از شهریور

در دو فصل اول امسال جریان بازار ارز هم به گونه ای بوده كه نرخ در بازار آزاد برای شهریورماه به بالاترین حد خود رسیده است به گونه ای كه قیمت دلار كه از ابتدای شهریورماه روند صعودی خویش را آغاز كرد به ۳۸۸۸ تومان به صورت متوسط در بازار آزاد فروش رفته است. این در شرایطی است كه اكنون دلار در بازار آزاد در كانال ۴۵۰۰ تومان قرار داشته و اختلاف خود با قیمت های شهریورماه را تا حدود ۷۰۰ تومان رسانده است. در نیمه اول امسال كمترین متوسط قیمت فروش دلار به خردادماه با حدود ۳۷۳۵ تومان مختص كرده است.

در بورس چه خبر؟

بازار سرمایه در نیمه اول ۱۳۹۶ به گونه ای عمل كرده كه شاخص كل قیمت ها تا بیش از ۸۵ هزار واحد حركت كرده است. در این بین ارزش سهام و حق تقدم معامله شده بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان و حجم سهام و حق تقدم معامله شده بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان سهم است.
1396/10/30
15:06:26
5.0 از 5 امتیاز
4725
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , نفت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات