بررسی عملكرد شركتهای بورسی

چند درصد سپرده های پارسیان به تسهیلات اختصاص یافت؟

چند درصد سپرده های پارسیان به تسهیلات اختصاص یافت؟ به گزارش ساسان گستر بانك پارسیان در آذرماه سال جاری بیشتر از ۸۱ هزار میلیارد تومان سپرده دریافت كرده كه بیشتر آن سپرده های دراز مدت یكساله بوده است. به نظر می آید مشتریان این بانك به دنبال كسب سود سپرده بیشتر هستند. با این تفاسیر تنها ۴ درصد از سپرده های بانكی به تسهیلات اختصاص یافته است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بانكها به صورت ماهانه فعالیت خویش را بر پایه دو فعالیت دریافت سپرده و عرضه تسهیلات بانكی در سامانه های اطلاع رسانی بورس اعلام می كنند كه بانك پارسیان هم از این قاعده مستثنی نیست.
در زیرمجموعه فعالیت دریافت سپرده های بانكی ۱۴ سرفصل همچون سپرده های قرض الحسنه، كوتاه مدت، بلند مدت، گواهی سپرده ویژه سرمایه گذاری عام وجود دارد كه بررسی ها حكایت از آن دارد كه بانك پارسیان در ماه آذر بیشترین میزان دریافتی سپرده اش مربوط به سپرده های كوتاه مدت با سهم ۵۳ درصدی به ارزش ۴۳ هزار و ۴۱۱ میلیارد و ۲۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. نكته قابل توجه آن است كه در همین مدت بیشترین میزان سپرده تسویه شده از جانب این بانك به ارزش ۴۳ هزار و ۸۴۴ میلیارد و ۶۰۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی مربوط به سپرده های كوتاه مدت بوده است.
با این تفاسیر بررسی آمارها حكایت از آن دارد كه مانده سپرده های سرمایه گذاری كوتاه مدت در انتها دوره با سهم ۱۸ درصدی ارزشی در حدود ۱۷ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان داشته است و بیشترین میزان مانده سپرده با سهم ۶۴ درصدی به سپرده های دراز مدت یك ساله متعلق می باشد. این در شرایطی است كه این ردیف از سپرده ها در آذرماه تنها ۷ درصد معادل ۵۸۱۱ میلیارد و ۳۰۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است.
در آذرماه بیشترین میزان دریافتی سپرده پس از سپرده های كوتاه مدت، با سهم ۳۱ درصدی و ارزش ۲۵ هزار و ۶۹۱ میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی مربوط به سپرده های قرض الحسنه جاری ریالی بوده است كه در همین مدت ۲۵ هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از سپرده های قرض الحسنه جاری ریالی تسویه شده و مانده سپرده های سرمایه گذاری این ردیف از سپرده ها ۵۴۶۸ میلیارد و ۴۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.
اما در این بین نكته قابل توجه آن است كه در میان سپرده های دریافتی، سپرده های دراز مدت ارزی در آذرماه آنچنان طرفداری نداشته و و تنها سهمی ۰.۰۳ درصدی به ارزش ۲۶ میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان داشته و این در شرایطی است كه در همین مدت ۲۳ میلیارد و ۷۵۶ میلیون و ۳۰۰ تومان از سپرده های دراز مدت ارزی تسویه شده است كه در نهایت مانده سپرده های سرمایه گذاری در انتها ۹ ماهه سال جاری به ۶۷۵۲ میلیارد و ۸۹۷ میلیون و ۷۰۰ تومان رسیده كه ۷ درصد از حجم مانده سپرده های پارسیان را به خود مختص كرده است.
در نهایت برای این ردیف از سپرده ها تا آخر آذرماه ۲۳۸ میلیارد و ۲۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان سود شناسایی شده كه بیشترین میزان سود به ارزش ۱۹۸۶ میلیارد و ۵۰۵ میلیون تومان برای سپرده های كوتاه مدت بوده است.
بیشترین و كمترین وام های پرداختی
اما در سوی دیگر فعالیت بانكی، بانك پارسیان در آذرماه بیشترین میزان تسهیلات اعطایی را با سهم ۵۴ درصدی در مشاركت مدنی شناسایی كرده است كه بیشترین میزان تسهیلات اعطایی پس از مشاركت مدنی با سهم ۲۲ درصدی و ارزش ریالی ۸۹۶ میلیارد و ۴۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی به نام تسهیلات ارزشی به ثبت رسیده است.
اما در این میان یكی از كمترین تسهیلاتی كه عرضه شده با سهم ۰.۴۴ درصدی و ارزش ۱۷ میلیارد و ۶۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی در آذرماه به قرض الحسنه اختصاص داشته كه در همین مدت ۱۲ میلیارد و ۱۸۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بعنوان تسهیلات وصولی در آمار بانك پارسیان شناسایی شده است.
بررسی آمار بورسی بانك ها نشان از آن دارد كه حجم قابل توجهی از تسهیلات به مشاركت مدنی اعطا می شود و بانك پارسیان هم از این قاعده مستنثنی نبوده است و تسهیلاتی همچون اجاره به شرط تملیك، سلف و خرید دین آنچنان سهمی از عرضه تسهیلات در آذرماه نداشته است.
همینطور این بانك در آذرماه ۸۹۶ میلیارد و ۴۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تسهیلات ارزی اعطا كرده كه در همین مدت ۴۴۹ میلیارد و ۶۹۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تسهیلات وصول شده و مانده این تسهیلات ۲۹ هزار و ۴۲۶ میلیارد و ۷۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
این بانك از محل عرضه تسهیلات ارزی در آذرماه درآمدی در حدود ۲۱۸ میلیارد و ۴۷۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان داشته و در انتها ۹ ماهه، این درآمد در حدود ۱۰۸۳ میلیارد و ۸۰۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.
در مجموع بانك پارسیان در آذرماه ۸۱ هزار و ۷۰۷ میلیارد و ۸۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان سپرده جذب كرده كه از این میزان ۴۰۰۷ میلیارد و ۵۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به تسهیلات اختصاص یافته است. بررسی ها نشان از آن دارد كه حجم تسهیلات پرداختی ۴.۹ درصد حجم سپرده های دریافتی است.
همینطور این بانك از محل عرضه تسهیلات بانكی درآمدی در حدود ۸۱۰ میلیارد و ۸۰۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آذرماه به دست آورده است.1398/12/04
22:59:33
5.0 از 5 امتیاز
3877
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات