وضعیت وخیم اقتصادی دانمارك و سوئد

وضعیت وخیم اقتصادی دانمارك و سوئد ساسان گستر: رشد اقتصادی دانمارك به كمترین سطح 11 سال اخیر رسید. نرخ رشد اقتصادی سوئد نیز در سه ماهه منتهی به مارس 0.1 درصد شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، رشد اقتصادی دانمارک در سه ماهه نخست سال با ۲.۵ درصد کاهش نسبت به آخرین فصل سال ثبل به منفی ۲.۱ درصد رسید که این رشد اولین رشد منفی فصلی این کشور از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ و بدترین عملکرد فصلی در ۱۱ سال اخیر شمرده می شود.
در این بین، افت رشد مصارف خانوار از ۱.۸ درصد به منفی ۳.۴ درصد در سه ماهه نخست سال و مخارج دولتی از ۱.۴ درصد به منفی ۱.۵ درصد، نقش مهمی در کاهش رشد اقتصادی این کشور داشته است.
در میان دیگر بخش ها، صادرات دانمارک در سه ماهه نخست سال ۰.۸ درصد کمتر از صادرات سه ماهه چهارم سال قبل این کشور بوده است اما رشد سرمایه گذاری ثابت از ۰.۴ درصد به منفی ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است. متوسط نرخ رشد اقتصادی در دانمارک طی بازه زمانی ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۴۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه دوم سال ۲۰۰۶ با ۳ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۸ با منفی ۲.۴ درصد بوده است.
همین طور در دیگر کشور شمالی اروپا یعنی سوئد نیز نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه منتهی به مارس ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۴ درصد بیشتر از برآورد قبلی کارشناسان و ۰.۳ درصد کمتر از رشد فصل قبلی است.
بخش مهمی از این کاهش رشد ناشی از کاهش رشد مصارف خانوار ( از ۰.۷ درصد در سه ماهه چهارم سال قبل به منفی ۱.۷ درصد در سه ماهه نخست) و سرمایه گذاری ثابت ( از ۰.۵ درصد به منفی ۰.۹ درصد) بوده است.
در طول همین مدت میزان مخارج دولتی از ۰.۲ درصد به منفی ۰.۳ درصد رسیده است. بر اساس سالانه نیز رشد اقتصادی سوئد تا اختتام ماه مارس ۰.۴ درصد بوده است.
دولت سوئد انتظار دارد اقتصاد این کشور امسال هفت درصد کوچک شود و برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور ۲۵۰ میلیارد کرون تخصیص داده است.
منبع:

1399/03/17
23:12:05
5.0 از 5 امتیاز
2577
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات