معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی خبر داد:

معافیت های مالیاتی اصلاح می گردد

معافیت های مالیاتی اصلاح می گردد ساسان گستر: معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه بررسی و اصلاح نظام معافیت ها و مشوق ها در دستور كار سازمان امور مالیاتی قرار دارد اظهار داشت: به باعث آن معافیت ها سازماندهی خواهد شد البته باید توجه داشت كه اعطای معافیت آسان ولی حذف آن دشوار است.احمد زمانی در گفت وگو با ایسنا، درباره برنامه سازمان امور مالیاتی برای حذف معافیت های مالیاتی، اظهار نمود: اصولا اعطای معافیت آسان است اما اصلاح و یا حذف آن بسیار پیچیده و مقاومت های زیادی در برابر حذف یا كاهش آن وجود دارد بنابراین به هماهنگی و همكاری موثر كلیه سازمان ها، نهادها و دستگاه های مسئول نیاز دارد. با این وجود سازمان امور مالیاتی كشور با همكاری سازمان برنامه و بودجه و معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد بررسی و اصلاح نظام مشوق ها و معافیت های مالیاتی را در دستور كار قرار داده است.

وی در پاسخ به این سوال كه گفته می گردد معافیت ها امكان رقابت را برای برخی شركت ها محدود كرده است، اظهار داشت: عوامل متعددی بر رقابت بین شركت ها موثر است با عنایت به كاركردهای مالیات، مهمترین اثر معافیت های مالیاتی علاوه بر زیان درآمدی برای دولت، اختلال در نظام رقابتی بازار است زیرا معافیت مالیاتی شركت های برخوردار از معافیت را در شرایط و موقعیت برتری قرار می دهد. در بررسی و اصلاح نظام معافیت ها و مشوق ها كه در دستور كار سازمان قرار دارد بطور قطع این موارد مدنظر خواهد بود.

معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی درباره این مورد كه گفته می گردد برخی شركت ها به اسم خیریه فعالیت اقتصادی انجام داده و از مالیات معاف شده اند، بیان كرد: به استناد بند «ط» ماده ۱۳۹ قانون مالیات های مستقیم (ق م م)، كمك ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی خیریه و عام المنفعه كه به ثبت رسیدند مشروط بر آنكه به باعث اساسنامه آنها صرف امور خیریه مذكور در قانون مالیات های مستقیم شود و سازمان امور مالیاتی كشور بر درآمد و هزینه آنها نظارت كند، از پرداخت مالیات معاف است. این حكم شامل درآمد شركت های زیرمجموعه اشخاص مذكور نخواهد بود.

وی ادامه داد: بر مبنای مقررات موجود، موسساتی بعنوان خیریه و عام المنفعه شناخته می شوند كه واجد شرایط زیر باشند. ابتدا اینكه موسسه رسما تحت یكی از عناوین فوق به ثبت رسیده و غیرانتفاعی بودن آن هم در اساسنامه تصریح شده باشد. همینطور كمك ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی آنها به باعث اساسنامه به مصارف امور خیریه یاد شده در «ق.م.م» برسد و درآمد و هزینه این موسسات تحت نظارت سازمان امور مالیاتی كشور باشد. همینطور عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی، دفاتر و یا اسناد و مدارك در هر سال مالی باعث محرومیت از معافیت ها و نرخ صفر مالیاتی مقرر در آن سال برای موسسات خیریه خواهد بود.

به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، حدود ۴۰ درصد اقتصاد ایران از معافیت مالیاتی برخوردار می باشد و این موضوعی است كه غالبا مورد انتقاد كارشناسان اقتصادی قرار دارد. حذف برخی معافیت های مالیاتی اعم از سود سپرده از مدت ها پیش مورد تاكید كارشناسان قرار گرفته و سازمان امور مالیاتی رسیدگی به آن را وعده داده است.
1397/02/01
13:01:33
5.0 از 5 امتیاز
4448
تگهای خبر: شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات