وضعیت استخدامی كاركنان، ۶۷ درصد رسمی هستند

وضعیت استخدامی كاركنان، ۶۷ درصد رسمی هستند به گزارش ساسان گستر وضعیت قراردادهای استخدامی كاركنان در دستگاه های اجرایی از این حكایت دارد كه حدود ۶۷ درصد آنها از نیروهای رسمی هستند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، گرچه طی سال های گذشته تبدیل وضعیت نیروها كمی متفاوت پیش رفته و استخدام های جدید عمدتاً نیروهای قراردادی هستند، اما آمار و ارقام از این حكایت دارد كه همچنان بخش زیادی از نیروهای فعال در دستگاه های اجرایی را از نیروهای رسمی می سازند.

بررسی آخرین آمار و اطلاعات كاركنان دستگاه های اجرایی (مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات كشوری) و نهادهای انقلابی بر مبنای وضعیت استخدامی آنها نشان داده است كه از مجموع حدود دو میلیون و ۲۷۷ هزار كارمند بیشتر از یك میلیون و ۵۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر رسمی هستند كه بالغ بر ۶۷ درصد مجموع كاركنان در دستگاه های اجرایی را در بر می گیرد.

۱۳ درصد كاركنان پیمانی، ۱۳ درصد قراردادی و ۶ درصد كارگری هستند

این در حالی است كه از مجموع كاركنان بیشتر از ۲۹۹ هزار نفر نیروهای پیمانی هستند كه بیشتر از ۱۳ درصد كل را می سازند. همینطور ۳۰۷ هزار و ۸۶۰ نفر معادل ۱۳.۵ درصد نیروها قراردادی و بیشتر از ۱۳۵ هزار نفر یعنی نزدیك به شش درصد كارگری هستند.

در بین برخی دستگاه های اجرایی بیشتر از ۵۰ درصد تعداد نیروها رسمی هستند؛ بعنوان نمونه در وزارت آموزش و پرورش با مجموع حدود ۹۵۵ هزار كارمند ۸۲۶ هزار و ۸۰۰ نیروی رسمی دارد كه بیشترین تعداد نیروی رسمی در مجموع كاركنان دستگاه های اجرایی را هم در بر می گیرد.

در وزارت امور اقتصادی و دارایی هم از حدود ۱۱۷ هزار كارمند بیشتر از ۹۳ هزار نفر یا در قوه قضائیه از مجموع ۸۸ هزار نفری بیشتر از ۵۶ هزار نفر نیروی رسمی هستند.

البته این آمار، نیروهای نظامی و انتظامی و كاركنان وزارتخانه های اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شركت های وابسته به آنها را به دلیلی محرمانه بودن در برنمی گیرد و بدیهی است كه با مجموع این استثنائات تعداد نیروهای رسمی افزایش خواهد داشت.

تبدیل وضعیت نیروهای پیمانی به رسمی از سال گذشته با صدور بخشنامه هایی از جانب سازمان اداری و استخدامی وارد مرحله جدیدی شد و طی اصلاحاتی قرار بر این شد كسانی كه در آزمون استخدامی پیمانی پذیرفته شده اند دیگر برای تبدیل به رسمی احتیاج به آزمون نداشته باشند و این تبدیل وضعیت مشروط به این شد كه نیروهای پیمانی در شغل حاكمیتی فعال باشند و دستگاه برای تبدیل وضعیت آنها حتما پست خالی حاكمیتی داشته باشد. از جانب دیگر سه سال از خدمت نیرو در دستگاه گذشته باشد و هماهنگی های لازم برای تبدیل وضعیت با سازمان اداری و استخدامی صورت گیرد.وضعیت استخدامی كاركنان تا آخر سال ۱۳۹۷

منبع:

1398/03/29
14:52:00
5.0 از 5 امتیاز
4804
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات