انتقال دانش فنی تهیه نقشه تبخیر و تعرق كشاورزی

انتقال دانش فنی تهیه نقشه تبخیر و تعرق كشاورزی ساسان گستر: فائو و ستاد احیای دریاچه ارومیه، گام جدیدی به منظور انتقال دانش و مهارت های پیشرفته تهیه نقشه تبخیر و تعرق كشاورزی به كارشناسان ایرانی، برداشتند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) با همكاری ستاد احیای دریاچه ارومیه و در قالب پروژه «برنامه یكپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه»، كارگاه آموزشی چهار روزه ای را در زمینه شیوه های پیشرفته تهیه نقشه تبخیر و تعرق در اراضی كشاورزی برگزار كردند. در جریان این كارگاه، كارشناسان ایرانی آموزش های لازم را برای استفاده از داده های ماهواره ای سنجش از دور به منظور نقشه برداری تبخیر و تعرق در اراضی كشاورزی دریافت نمودند.
به گفته پاریث، محقق و عضو هیئت علمی مؤسسه آموزش آب (در دلفت هلند) هدف این كارگاه «ارائه آموزش های ضروری به شركت كنندگان جهت محاسبه تبخیر و تعرف واقعی با استفاده از داده های رایگان و در دسترس ماهواره ای، هواشناسی و دیگر داده های ثانویه است.»
وی با تاكید بر اهمیت این كارگاه برای ایران، عنوان نمود كه شیوه های آموزش داده شده در این دوره «برای ایران بسیار كارامد هستند؛ این تخصص، نیاز امروز ما به منظور پایش مصرف آب در شرایط كم آبی است كه الان در سرتاسر جهان و خصوصا ایران با آن مواجه هستیم.»
پاریث اضافه كرد: «این شیوه – سنجش تبخیر و تعرق – كارشناسان ایرانی را قادر می سازد تا با ایجاد نظام های پایشی، بتوانند میزان استفاده از آب در انواع اراضی كشاورزی خصوصا اراضی آبی را در سطوح حوضه های آبریز و ملی پایش كنند.»
سارا اسدی، پژوهشگر ارشد ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز بر این نكته تاكید كرد كه «این شیوه یكی از پركاربردترین شیوه های مورد استفاده در گستره جهانی است كه نتایج بسیار امیدبخشی در زمینه حسابداری آب در بر دارد». بگفته وی، تسلط بر این شیوه می تواند سبب توسعه ظرفیت نهادهای ایرانی شود.
همچنین پولاد كریمی، محقق ارشد مؤسسه آموزش آب (در دلفت هلند) نیز خروجی این كارگاه را «برای تصمیم گیری در سطوح مختلف بسیار مفید» توصیف كرد.
به گفته كریمی، در سطح مزارع، توانایی محاسبه تبخیر و تعرق به كشاورزان اجازه می دهد تا متوجه شوند كه «مقدار آب دهی كافی است یا خیر؛ اینكه محصولات كشاورزی گرفتار تنش آبی شده اند یا خیر و اینكه چه زمانی بهترین موعد آبیاری است.»
وی در ادامه اضافه كرد: «در سطح كلان تر، برای مثال در گسترده حوضه آبریز، این اطلاعات می تواند به سیاست گذاران كمك نماید تا ضمن رصد مصرف آب، برای انجام اقدامات مطلوب برنامه ریزی كنند.» بگفته وی، «این اطلاعات به سیاست گذاران این امكان را می دهند كه بدانند چه میزان آب در نواحی مختلف مصرف شده است و چه راهبردهایی برای صرفه جویی آب با هدف افزایش بهره وری این ماده حیاتی قابلیت اجرایی شدن دارند.»
در این كارگاه چهار روزه، ۱۹ كارشناس ایرانی از نهادهای محلی و ملی شامل وزارت نیرو، وزارت جهاد كشاورزی، سازمان هواشناسی، مركز سنجش از دور دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه ارومیه و دانشگاه تبریز شركت داشتند.
این دوره آموزشی نخستین بخش از برنامه سه مرحله ای آموزش مهارت های تخصصی در زمینه تهیه نقشه تبخیر و تعرق است كه به صورت مشترك از طرف فائو، ستاد احیای دریاچه ارومیه و مؤسسه آموزش آب (در دلفت هلند) انجام می شود. طبق برنامه ریزی های انجام شده، در دوره های آتی آموزش های تخصصی تر در زمینه برآورد میزان تبخیر و تعرق واقعی فصلی با استفاده از تحلیل سری های زمانی و سنجش از دور ارائه خواهد شد. علاوه بر آن، در زمینه حسابداری آب و به منظور تكمیل آموزش های ارائه شده به كارشناسان ایرانی طی سال گذشته، سه دوره آموزشی دیگر در زمینه WaterPix، WA+ Coding و همین طور دوره تخصصی حسابداری آب برای مدیران عالی و سیاست گذاران انجام خواهد شد.
فائو همواره تلاش دارد بوسیله همكاری با كشورهای عضو، مصرف آب را در بخش كشاورزی بهینه تر، بهره ورتر، عادلانه تر و مطابق الزامات زیست محیطی كند.


منبع:

1398/09/20
21:22:09
5.0 از 5 امتیاز
4385
تگهای خبر: سیاست , شركت , محصولات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات